KURP VALSTI VEDĪS “ZAĻAIS KURSS”?

0

2021-07-22

Vjačeslavs Dombrovskis:

Teikšu uzreiz: attīstītajai (!) Eiropas daļai tā dēvētais “zaļais kurss” ir ārkārtīgi laba un pat savā ziņā ģeniāla iniciatīva. Tā nav tikai dabas aizsardzība un cīņa pret klimata pārmaiņām – tas ir arī instruments Eiropas tirgus aizsardzībai.

Bet tas nepavisam nenozīmē, ka Latvijai ir akli jāseko šim kursam. Vairākām mūsu valdībām katastrofāli pietrūka kompetences un tālredzības, lai to saprastu. Nopietnas sekas Latvijas ekonomikai un iedzīvotāju labklājības līmenim būs manāmas jau tuvākajā laikā.

Paskatīsimies, piemēram, uz kūdras nozari. Gandrīz visa iegūta kūdra (97%) tiek izmantota dārzkopībā, un 93% produkcijas tiek eksportēta. Eksports ir par vairāk nekā 200 miljoniem eiro gadā, un tas strauji pieaug (10 gadu laikā tas ir dubultojies). Vairāk nekā divi tūkstoši labi apmaksātu darba vietu – turklāt, reģionos!

Viena nelaime – kūdru nav iespējams iegūt bez tā dēvētajām CO2 emisijām, kuras ES līdz 2030. gadam grasījās samazināt par 40% (salīdzinot ar 1990. gada līmeni), bet tad nolēma pacelt latiņu līdz 55% ! Līdz 2050. gadam mērķis ir pilnībā samazināt emisijas līdz nullei. Mūsu valdība paklausīgi piekrīt – izdarīsim !! BEZ reālas izpratnes par to, KĀ un CIK tas maksās!

Loģiski, ka kūdras nozares pārstāvji jautā: ko tas mums nozīmē? Pats interesantākais ir tas, ka valdība nevar viņiem dot skaidru atbildi. Tikai kaut ko tādā garā – ja līdz 2030. gadam emisijas jāsamazina par 40%, tad nozares attīstībai visticamāk pilnīgs STOP! Tas nozīmē, ka iegūt un eksportēt vairāk nedrīkst. Bet, ja būs 55%, tad varētu nākties samazināt ieguvi! Acīmredzot līdz 2050. gadam darbība būs pilnīgi jāpārtrauc.

Nozares pārstāvji loģiski norāda, ka šajā gadījumā Eiropas pārņems piegādātāji no Baltkrievijas un Ukrainas! Mēs toties zaudēsim divus tūkstošus darba vietu un 200 miljonus eiro eksporta.

Kur ir loģika, ka viena no zaļākajām valstīm pasaulē par katru cenu cenšas kļūt vēl zaļāka? Un tas viss tāpēc, ka mūsu valdība nevar nostāties stingrā un argumentētā pozīcijā – neuzņemties neizpildāmas saistības!

Foto: Saeimas kanceleja

Evija Papule: Visos laikos bijuši cilvēki, kuri sevī jūt nemieru, kurus urda sirdsapziņa, jo valstiskā līmenī lietu...

Lasīt vairāk

Vjačeslavs Dombrovskis: Tikai slinkais vēl nav izteicies par "vakcīnu loterijas" organizēšanu un tās izmaksām. Tās...

Lasīt vairāk

Aleksandrs Antonovs: Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera vakar vērtēja valdības un Saeimas darbu ar vārdiem:...

Lasīt vairāk

0 Comments

Sazināties ar mums

“Republika 2030” Biedrība; Reģ. Nr. 40008306038;
Garkalnes novads, Sunīši, Gaigalu iela 13, LV-2137.

Latvia

Copyright © 2021 Privātuma Politika